ABOUT POLE WIDZENIA JASKROWE

About pole widzenia jaskrowe

About pole widzenia jaskrowe

Blog Article

Print Icon Mail Icon jaskra objawy jaskry choroby oczu utrata wzroku cukrzyca miażdżyca tętnic migrena wysokie ciśnienie jaskra wrodzona jaskra wtórna jaskra zamykającego się kąta jaskra pierwotna otwartego kąta

Podczas badania powstaje szczególna mapa pola widzenia. Jest ona tworzona tylko dla jednego oka. Punkty, na które pacjent nie zareagował, nazywane są ubytkami w polu widzenia. Zawsze przed wykonaniem badania pola widzenia, konieczne jest także przeprowadzenie badania ostrości wzroku.

Interpretacja ubytków pola widzenia musi być połączona z pozostałymi badaniami okulistycznymi. Dopiero kompleksowa ocena pozwala na doprecyzowanie rozpoznania i określenie właściwego leczenia.

Jaskra to grupa zbierająca jednostki chorobowe przebiegające z publishępującym zanikiem nerwu wzrokowego. Uszkadzanie pęczków włókien nerwowych skutkuje ograniczaniem pola widzenia, aż do nieodwracalnej ślepoty. Głównym czynnikiem warunkującym rozwój jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Otwór tworzy dodatkową drogę przepływu cieczy wodnistej pomiędzy komorą tylną i przednią gałki ocznej. Zabieg uwydatnia większą część beleczkowania i przywraca bardziej fizjologiczny układ anatomiczny w oku.

Badanie grubości warstwy włókien nerwowych wokół tarczy, tworzących następnie jej pierścień nerwowo-siatkówkowy, jest miarodajne niezależnie od wariantów anatomicznych samej tarczy. Służą do tego dwie metody:

Sklerektomia głęboka jest zabiegiem, podczas którego wycina się część ściany zewnętrznej zatoki żylnej twardówki oraz fragment twardówki i wytwarza przestrzeń do której przesącza się ciecz wodnista. Dzięki temu, powstają nowe drogi odpływu płynu.

bezdotykowa dezynfekcja rąk, niezwłocznie po wejściu do poczekalni, przed podejściem do rejestracji

Poruszając się w nowym terenie, może uderzyć głową w przeszkodę, która jest powyżej lub z boku, bo jej nie widzi.

Jaskra – rokowania W jaskrze otwartego kąta typowa progresja od normalnego widzenia do całkowitej ślepoty trwa od około 25 do 70 lat bez leczenia, w zależności od zastosowanej metody szacowania.

W jaskrze pierwotnej otwartego kąta głównym objawem są ubytki w polu widzenia. Czasami chorzy skarżą się na ból oczu, ból głowy z powodu wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (należy pamiętać o jaskrze z prawidłowym ciśnieniem, będącej odmianą jaskry pierwotnej).

Chory zgłasza second, w którym zauważa poruszający się ingredient. Badanie jest bardzo orientacyjne, ale pozwala na wychwycenie dużych ubytków pola widzenia i określenie ich przybliżonej lokalizacji.

Całkowite zamknięcie kanału wywołuje ostry atak jaskry, któremu towarzyszą silne objawy, jak ból głowy, wysokie ciśnienie w gałce ocznej, jej drażliwość, here a nawet wymioty czy biegunka.

YakobchukOlena / iStock

Report this page